Z czego wynika przezroczystość szkła?

      Brak komentarzy do Z czego wynika przezroczystość szkła?

Szkło wykorzystywane jest przez ludzkość od stuleci. Stanowi jeden z elementów wielu przedmiotów codziennego użytku. Pojawia się jednak pytanie: dlaczego szkło jest przezroczyste?

Gdzie zaczęła się historia szkła?

Szkło ma historię liczącą kilka tysięcy lat. Dotychczasowe badania archeologiczne wykazały, że szkło było używane już w czwartym tysiącleciu przed narodzinami Chrystusa w Mezopotamii. Stosowane wówczas szkło nie było przezroczyste, ale kolorowe. Szkło zyskiwało kolor za sprawą zanieczyszczeń znajdujących w surowcach używanych do jego wykonania. Szkło bezbarwne pojawiło się dopiero w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Około 100 roku naszej ery szkło pojawiło się w szybach okiennych. Były one były one jednak bardzo drogie, co sprawiło, że mogło sobie na nie pozwolić bardzo mało osób. Do masowej produkcji szklane tafle trafiły dopiero w XIX wieku. Obecnie szkło wykorzystywane jest nie tylko do produkcji szyb okiennych. Szklane przedmioty otaczają nas z każdej strony. Sięga po nie przemysł budowlany, farmaceutyczny, spożywczy. Ze szkła produkuje się przedmioty codziennego użytku i wyroby o charakterze dekoracyjnym – wazony, kielichy, zwierciadła. Do jego produkcji wykorzystuje się między innymi piasek kwarcowy, sodę, wapienie, boraks.

Co kryje się za przezroczystością szkła?


Pytanie to stawia wiele osób. Szkło jest ciałem stałym, które charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością promieniowania widzialnego. Jest również bezpostaciowe. Jest to cecha charakterystyczna dla cieczy. Zdecydowana większość ciał stałych absorbuje fotony światła, które na nie padają. To właśnie to zjawisko powoduje, że ciała stałe nie są przezroczyste. W przypadku szkła jest nieco inaczej. Szkło nie absorbuje fotonów światła. Fotony są odbijane przez szkło.  Energia fotonów jest przy tym zbyt mała, aby mogło dojść do przeniesienia elektronów. Szkło ma większą przerwę energetyczną niż energia fotonów promieniowania widzialnego. Konsekwencją tego jest to, że światło przenika przez szkło z mniejszą prędkością, ale też przechodzi przez nie bez większych przeszkód. Co ważne, światło z zakresu widzialnego nie musi przez szkło przechodzić w całości. Wystarczy, że będzie przechodziło tylko przez jego część, a my i tak będziemy odbierać szklaną taflę jako przezroczystą.

Autor wpisu: szybka-szybka.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *